Sobota 2.7.2016 – Lysá hora (IVV)

trasa A,B

Start:                        Ostravice - chatky TJ Sokol Ostravice

Cíl:                             Lysá hora

Celková délka trasy:  cca 38km

Převýšení:                 1220m

Trasa vhodná i pro trekingová kola

Cyklotrasa č. 46,59,6007, Restaurace U řeky, odbočka k hotelu Sepetná, Albínovo náměstí, Ivančina, Zimný, Lysá hora, Zimný, cestou z Lysé  odbočka vpravo pod Zimným, cyklotrasa 461, 6113, hlavní silnice, cyklotrasa 46, 59, 6007.

Popis trasy:

Ostravice- Lysá hora přes Albínovo náměstí a Ivančenu

Opět vyrážíme od chatek v Ostravici hned přes most na opačnou stranu řeky Ostravice, kde pokračujeme po cyklotrase č. 46,59,6007. Ta ústí na mostě za Hostincem U řeky, kde trasu opouštíme a odbočíme doleva. Stoupáme po asfaltové cestě s červenou turistickou značkou směrem na Lysou horu. Od mostu stoupáme asi 1400 metrů a na křižovatce cest odbočujeme ze značky doleva k hotelu Sepetná. Po téhle zpevněné cestě nadjedeme hotel a zůstáváme až k dalšímu rozcestí, kde se objeví značka, která nás naviguje stále do kopce  kolem sjezdovky k salaši U Zbuja a dále na Albínovo náměstí. Na Albínově náměstí. Zde v přímém směru volíme nejširší šotolinovou cestu bez turistického značení. Můžeme se odteď držet značení běžeckých tras, které je shodné s trasou cyklistickou až na Lysou horu. Kopec se trošku narovnal, poté jedeme kousek se žlutou značkou a opět bez značení pokračujeme Malenovickým kotlem. Cesta se stáčí kolem okolních kopců a začíná poprvé klesat. Na chvíli si odpočineme až na nejbližší křižovatku lesních cest, kde odbočíme vpravo do kopce. Zde se za okamžik na cestě objeví modrá turistická značka a té se držíme  až ke skautskému  památníku na Ivančeně.

Po odpočinku u mohyly na Ivančeně pokračujeme po zpevněné neznačené cestě doleva. Ta hned začíná klesat, abychom mohli ztracené metry opět získávat po krátkém odpočinku zpět. Po cestě nás čeká jedno větší rozcestí, kde volíme cestu vpravo nahoru směrem na Zimný. Po zpevněné cestě celkem dlouho stoupáme a objíždíme Lysou horu z opačné strany až k rozcestí na Zimném. Tady odbočíme doprava a čeká nás asi tříkilometrové poslední stoupání po asfaltové cestě k vrcholu Lysé hory.

Lysá hora- Ostravice kolem  přehrady Šance

Lysou horu opouštíme stejnou cestou jakou jsme na ni vyjeli, tentokrát z kopce až k rozcestí Zimný a dále asi dalších 100m (tady velký pozor, ať nepřejedete odbočku!). Zde je neznačená odbočka doprava  na hrubý asfalt. Po této lesní cestě (nejprve trošku stoupá) na všech rozcestích odbočíte doprava až dojedete na asfaltku k přehradě Šance, kde se dáte opět doprava. Jste na cyklotrase  č.461, 6113, po které pokračujete na trasu podél hlavní cesty se značením 46, 59, 6007. Tahle nás dovede až k chatkám v Ostravici. Pozor jen na odbočku trasy na mostě přes Ostravici hned za vlakovým nádražím.