KLUB ČESKÝCH TURISTŮ

  Mezinárodní letní sraz turistů

  a XV. Český letní sraz turistů

 

Další cyklistické trasy pro účastníky srazu

 

V pátek 1. 7. 2016 a v sobotu 2. 7. 2016 se konají poslední dvě etapy Cyklistického putování za královnou Beskyd. V pátek 1. 7. 2016 na Gruň a Bílý Kříž, v sobotu 2. 7. 2016 na Lysou horu. Cyklisté, kteří se nezúčastnili Cyklistického putování za královnou Beskyd a mají zájem si část putování projet s průvodci a ostatními cyklisty, mají možnost se dostavit na start cyklojízdy, která začíná po oba dva dny v 9:00 hod u chatek TJ Sokol - Ostravice na fotbalovém hřišti. Ostatním účastníkům turistického srazu, kteří chtějí jet individuálně, doporučujeme tyto trasy:

Trasa 1:              Ostravice – Bílý Kříž

Délka trasy:               cca 50 km, převýšení cca 1300 m, vhodná pro horská kola

Mapa trasy:               https://www.cykloserver.cz/f/841a191412/

 

 

Záchytné body:

Cyklotrasa 46,59,6007, restaurace U Řeky, centrum Ostravice a žel. Stanice, cyklotrasa 461, 6113, vodní nádrž Šance, vpravo trasa č. 6113 a modrá turistická značka, říčka Poledňana, rozcestník Ústí Poledňany, zelená tur. značka, Kozlena, Švarná Hanka, Charbulák, zpět na Bílý Kříž, zpět k rozcestníku Bílý Kříž,  rozcestí Ježánky, cyklo 6113, vodní nádrž Šance, Ostravice.

Ostravice – Gruň – Bílý Kříž

Z centra Ostravice, od nádraží ČD jedeme podél hlavní silnice po cyklostezce č. 461, 6113. Tato kousek za Ostravicí uhýbá přes cestu vlevo. Po trase 461, 6113 kolem vodní nádrže Šance – zásobárny pitné vody pro Ostravsko. V místě zvaném Masarykovo údolí se trasy, které doteď byly souběžné rozdělují. My odbočujeme s trasou č. 6113 i modrou turistickou značkou a pokračujeme údolím podél říčky Poledňany až k místu zvaném Ústí Poledňany, kde se nachází rozcestník a po zpevněné cestě zahneme doprava zároveň se zelenou značkou a říčkou Poledňanou začínáme stoupat. Pokračujeme až na Kozlenu. Tady odbočíme vpravo a už po hřebeni zajíždíme k hotelu Charbulák na Gruni,  kde se můžeme po výjezdu občerstvit. Dále se pak kousek vracíme po 6181 i naučné stezce kolem dřevěného kostelíka Panny Marie a z Kozleny pokračujeme dále na  Švarnou Hanku (další možnost občerstvení) a o kousek dále se povrch mění z asfaltu na lesní cestu a dojíždíme, no vlastně stoupáme, k rozcestí na Bílém Kříži. Tady odbočíme doprava a kolem symbolu Bílého kříže u cesty vyjíždíme do střediska Bílý Kříž – Súľov. Jsme na státní hranici se Slovenskem, takže jeden hotel se nachází na české straně a další ve stráni na slovenské. Je  možné navštívit kterýkoliv z nich a určitě je možnost platit v české měně (ve většině horských hotelů poblíž hranic je to běžná služba).

Bílý Kříž –Ježánky – Ostravice

Po občerstvení se můžeme kousek po červené turistické značce ještě zajet mrknout na hezkou lesní kapličku na Bílém Kříži. Tady se otočíme a vracíme se stejnou cestou, jakou jsme vyjížděli zpět, po souběžné modré, žluté a zelené značce kolem dřevěného kříže na rozcestí Bílý Kříž. Přijeli jsme tady zleva, ale nyní pokračujeme rovně s modrou značkou na rozcestí Ježánky. Zde odbočíme vlevo s modrou značkou a projíždíme po cyklo 6113 do Masarykova údolí k Šancím. Zde na mostě již to známe, takže doprava a s cyklo 6113 a už i 461 objíždíme přehradní nádrž zprava ke hrázi a dále až k hlavní cestě. Tady použijeme opět cyklostezku až do centra Ostravice, pak přes most a za mostem vlevo podél říčky Ostravice po 46, 59, 6007 až k chatkám.

 

 

 

Trasa 2:              Ostravice – Gruň

Délka trasy:        cca 35 km, převýšení cca 880m, vhodná pro trekingová kola

Mapa trasy:         https://www.cykloserver.cz/f/841a191412/

 

 

Z centra Ostravice, od nádraží ČD, pokračujeme podél silnice po cyklostezce č. 461, 6113, která kousek za Ostravicí uhýbá přes silnici vlevo. Po odbočení pokračujeme kolem vodní nádrže Šance – zásobárny pitné vody pro Ostravsko. V místě zvaném Masarykovo údolí se trasy č. 461, 6113, které doteď byly souběžné, rozdělují. My zůstáváme s trasou č. 461 a pokračujeme podél Šancí až k místu zvaném Kršelky, kde se nachází rozcestí a autobusová zastávka. Tady odbočíme vlevo a stoupáme po asfaltové cyklostezce č. 6181 a zelené turistické značce. Na rozcestí Kršelky je ale taky možnost kousek pokračovat dále ve směru ke kostelu ve Starých Hamrech a zde se podívat na památník Maryčky Magdonové na hřbitově u kostela. Po prohlídce se však musíme vrátit zpět na Kršelky a pokračovat podle popisu. Po asfaltce vystoupáme k hotelu Charbulák na Grúni, kde se můžeme po výjezdu občerstvit. Dále pak pokračujeme po 6181 i naučné stezce kolem malebného dřevěného kostelíka Panny Marie. Po asfaltové cestě popojedeme kousek za kostelík na rozcestí turistických značek Kozlena. Odbočíme vlevo a použijeme zelenou turistickou značku, po které se přesuneme podél říčky Poledňany do stejnojmenného údolí. Tam se dostaneme na modrou turistickou značku, která je shodná s cyklotrasou 6113. Takže doleva a po cyklo 6113 dojedeme do Masarykova údolí k Šancím. Zde na mostě již to známe. Odbočíme doprava a s cyklo 6113 a už i 461 objíždíme přehradní nádrž k hrázi a dále až k hlavní cestě. Tady použijeme opět cyklostezku až do centra

 

Trasa 3:              Ostravice – Ondřejník

Déka trasy:         cca. 35 km, převýšení cca.  800m, vhodná pro trekingová kola

Mapa trasy:         https://www.cykloserver.cz/f/08a2191476/

 

Trasa na Ondřejník vede z centra Ostravice za nádražím ČD a parkovištěm automobilů po cyklo 6007 a 46, pod Smrkem, na Čeladnou. Zde se na rozcestí Horní Čeladná - kaple, u dřevěných kapliček se studánkou odbočí vpravo a pokračuje kousek po cyklo 6007 a modré turistické značce. Modrá tur. značka však z hlavní silnice i cyklo 6007 uhýbá vlevo. My se stále držíme modré tur. značky, a proto odbočíme přes silnici vlevo a po modré tur. značce pokračujeme na Kunčice pod Ondřejníkem. Projíždíme přes golfové hřiště a okolo dřevěného kostela k železnici. Pořád po modré okolo žel. stanice sjíždíme na hlavní silnici. Zde odbočíme na hlavní silnici vlevo současně po modré tur. značce pokračujeme cca 300 m. Zde modrá tur. značka z hlavní silnice směřuje doprava. Odbočíme vpravo do prudšího stoupání a vjedeme až na lesní cestu. Zde na vrstevnici za domy z modré, která vede dále v přímém směru, odbočíme vpravo a po lesní cestě pokračujeme pořád po vrstevnici na zelenou tur. značku, která vede až k turistické chatě Ondřejník. Z Ondřejníku se po odpočinku vrátíme zpět na zelenou turistickou značku na komunikaci a zde odbočíme vlevo. Sjedeme z klesání na nedalekou křižovatku. Zde odbočíme vlevo a po ul. Ondřejnická sjíždíme do Frýdlantu nad Ostravicí. Cestou se napojíme na modrou tur. značku a cyklo 6007. Dále pak přes Frýdlant nad Ostravicí pokračujeme stále po cyklo 6007 na most přes řeku Ostravici. Za mostem odbočíme z modré vpravo a přes Novou Ves dojedeme, po cyklo 6007 okolo řeky, zpět do Ostravice.

 

Trasa 4:              Ostravice – Radhošť

Délka trasy:        cca. 55 km, převýšení cca 1800 m, vhodná pro horská kola

Mapa trasy:        https://www.cykloserver.cz/f/600d191478/

 

 

Trasa na Radhošť vede z centra Ostravice za nádražím ČD a parkovištěm automobilů po cyklo 6007 a 46, pod Smrkem, na Čeladnou. Zde na rozcestí Horní Čeladná - kaple, u dřevěných kapliček se studánkou odbočíme vlevo a pokračujeme přes Čeladnou, po silnici a cyklo 46. U rozcestí Podolánky škola pak ze silnice, stále po cyklo 46, odbočíme vpravo a vystoupáme až k rozcestí Bařiny. Od Bařin možno odbočit vlevo a zajet kousek k chatě Martiňák na občerstvení. Po občerstvení se vrátíme zpět pod rozcestník Bařiny a po zpevněné lesní cestě, stále po cyklo 46, pokračujeme na Pustevny a na Radhošť. Z Radhoště po odpočinku se pak stejnou cestou vrátíme zpět na Pustevny. Po zelené turistické značce projedeme okolo hotelu Tanečnica k rozcestníku Tanečnica sedlo. Zde odbočíme vlevo přes závoru a cca 200 m pokračujeme po zpevněné lesní cestě. Pozor! Zelená tur značka z lesní cesty uhýbá vpravo, a my po ní sjíždíme z prudšího kamenitého klesání až na lesní cestu. Zelená pokračuje přes cestu v přímém směru, ale je nesjízdná. Proto odbočíme vpravo a stále po lesní cestě dojedeme až těsně před rozcestník Vyrubanina. Před ním odbočíme vpravo do mírného stoupání. (Pokud dojedete k závoře, jste špatně a vraťte se kousek zpět. Tentokrát odbočíte hned za Vyrubaninou vlevo.) Pak pokračujeme po vrstevnici až do Čeladné na silnici, po které jsme již jeli. Zde odbočíme vlevo a po silnici a zároveň cyklo 46, a pokračujeme na rozcestník Horní Čeladná – kaple, zde odbočíme vpravo a vracíme se zpět po cyklo 46 do Ostravice.

 

 

Trasa 5:              Ostravice – Lysá hora

Délka trasy:        cca 38 km, převýšení cca 1220 m, vhodná i pro trekingová kola

Mapa trasy:         https://www.cykloserver.cz/f/8cbd191415/

 

 

Trasa na Lysou horu vede z centra Ostravice od mostu za železničním přejezdem. U restaurace U řeky. Stoupáme po asfaltové cestě s červenou turistickou značkou směrem na Lysou horu. Od mostu stoupáme asi 1400 metrů a na křižovatce cest odbočujeme ze značky doleva k hotelu Sepetná. Po téhle zpevněné cestě nadjedeme hotel a zůstáváme až k dalšímu rozcestí, kde se objeví značka, která nás naviguje stále do kopce, kolem sjezdovky k salaši U Zbuja a dále na Albínovo náměstí. Na Albínově náměstí volíme nejširší šotolinovou cestu bez turistického značení. Můžeme se odteď držet značení běžeckých tras, které je shodné s trasou cyklistickou až na Lysou horu. Kopec se trošku narovnal, poté jedeme kousek se žlutou značkou a opět bez značení pokračujeme Malenovickým kotlem. Cesta se stáčí kolem okolních kopců a začíná poprvé klesat. Na chvíli si odpočineme až na nejbližší křižovatku lesních cest, kde volíme už pravou cestu do kopce. Zde se za okamžik na cestě objeví modrá turistická značka a té se držíme až ke skautskému  památníku na Ivančeně. Po odpočinku u mohyly na Ivančeně pokračujeme po zpevněné neznačené cestě doleva. Ta hned začíná klesat, abychom mohli ztracené metry opět získávat po krátkém odpočinku zpět. Po cestě nás čeká jedno větší rozcestí, kde volíme cestu vpravo nahoru směrem na Zimný. Po zpevněné cestě celkem dlouho stoupáme a objíždíme Lysou horu z opačné strany až k rozcestí na Zimném. Tady odbočíme doprava a čeká nás asi tříkilometrové poslední stoupání po asfaltové cestě k vrcholu Lysé hory.Lysou horu opouštíme stejnou cestou, jakou jsme na ni vyjeli - tentokrát z kopce až k rozcestí Zimný. Zde však neodbočujeme a pokračujeme dále asi 100 m (Tady velký pozor, ať nepřejedete odbočku!!). Zde je neznačená odbočka doprava na hrubý asfalt. Po této lesní cestě (nejprve trošku stoupá) na všech rozcestích odbočíte doprava, až dojedete na asfaltku k přehradě Šance, kde se dáte opět doprava. Jste na cyklotrase č .461, 6113, po které pokračujete na trasu podél hlavní cesty se značením 46, 59, 6007 do Ostravice.